АрміяINFORM про унікальний навчально-науковий центр STRATCOM

Спеціально для АрміяINFORM начальник Навчально-наукового центру стратегічних комунікацій у сфері забезпечення національної безпеки та оборони, доктор наук з державного управління, старший науковий співробітник, учасник бойових дій підполковник Ольга Сальнікова розповіла про діяльність Центру, поняття стратегічних комунікацій, а також про навчання військовослужбовців.

— Пані Ольго, скажіть, чим займається Центр і в чому його унікальність?

— Унікальність Центру полягає в тому, що це єдиний міжвидовий підрозділ, що здійснює підготовку та підвищення кваліфікації військовослужбовців і працівників структур сектору безпеки та оборони держави з питань стратегічних комунікацій. А також проводить наукові дослідження проблем стратегічних комунікацій у взаємодії з провідними освітніми, науковими організаціями України та держав-членів НАТО.

Центр формує та розвиває культуру стратегічних комунікацій у майбутніх лідерів і розбудовує модель освітньої міжвідомчої системи стратегічних комунікацій, спрямованих на підтримання формування та реалізації державної політики у сфері забезпечення національної безпеки та оборони України.

— Як з’явилась ідея створення очолюваного вами Центру?

— Уперше питання розвитку стратегічних комунікацій в Україні порушили у 2014 році в межах ухвалених на саміті НАТО в Уельсі рішень про підтримання України в умовах російської агресії. Альянс висловив готовність надати консультативну, практичну та матеріально-технічну допомогу. Зокрема розглянути питання створення навчально-наукового центру стратегічних комунікацій, що було реалізовано на базі Національного університету оборони України імені Івана Черняховського.

— У 2015 році поняття стратегічні комунікації з’явилося у Воєнній доктрині України, що це означає?

— Так, термін стратегічні комунікації, узгоджений з усталеною термінологією НАТО, нині офіційно вживається у нормах українського законодавства, зокрема у Воєнній доктрині України. У цьому документі стратегічні комунікації визначено як “скоординоване та належне використання комунікативних можливостей держави — публічної дипломатії, зв’язків з громадськістю, військових зв’язків, інформаційних і психологічних операцій, заходів, спрямованих на просування цілей держави”.

Зазначу, що в Річній національній програмі під егідою Комісії Україна — НАТО на 2020 рік (системний стратегічний документ у сфері євроатлантичної інтеграції України) вказано, що задля підвищення рівня розуміння особовим складом ЗС України мети та завдань стратегічних комунікацій необхідно впроваджувати в систему навчання для особового складу питання стратегічних комунікацій. Це і є одним з основних завдань нашого Центру.

— Які заняття та тренінги вже проведено Центром за час існування та для яких цільових аудиторій?

— Науковими та науково-педагогічними працівниками Центру здійснено підготовку зі стратегічних комунікацій понад 900 осіб. Заняття проводили на кожному рівні вищої військової освіти. Зокрема у рамках Програми НATO з удосконалення військової освіти DEEP та з урахуванням консультативно-дорадчої допомоги від старшого радника з питань стратегічних комунікацій і фахівців Центру передового досвіду НАТО зі стратегічних комунікацій.

Також впроваджено в освітній процес з використанням технологій дистанційного навчання базовий та вступний курси “Стратегічні комунікації” та аудіолекції “Цивільно-військове співробітництво”.

Заняття проводили для слухачів, ад’юнктів, докторантів, наукових і науково-педагогічних працівників; керівного складу та персоналу структурних підрозділів Міноборони, Генерального штабу ЗСУ, органів військового управління ЗС України та інших структур сектору безпеки та оборони; курсантів військових вишів тощо.

— До 2025 року, за словами Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-полковника Руслана Хомчака, для офіцерів знання англійської мови має стати обов’язковою умовою проходження служби. Чи планується проведення занять зі стратегічних комунікацій англійською?

— Однією з вимог призначення військовослужбовців на посади до Центру було володіння англійською мовою на рівні не нижче ніж СМР-2, тому це завдання вже виконано. Зазначу, що вже у липні цього року для слухачів курсу офіцерів об’єднаних штабів оперативного рівня (L-3) за блоком “Стратегічні комунікації” науково-педагогічні працівники Центру заняття проводитимуть англійською мовою.

Триває розроблення національного курсу зі стратегічних комунікацій англійською мовою з використанням технологій дистанційного навчання з урахуванням досвіду Baltic Defence College та представлення його фахівцям зі стратегічних комунікацій на міжнародній освітній платформі у 2021 році.

— Як реалізується практична складова Центру відповідно до стандартів Альянсу?

— Особовий склад навчально-наукового центру стратегічних комунікацій у сфері забезпечення національної безпеки та оборони взяв участь у проведенні комп’ютерної двосторонньої оперативно-стратегічної командно-штабної воєнної гри за стандартами НАТО за темою «Оперативне планування за стандартами НАТО та ведення оборонної (наступальної) операцій оперативного угруповання військ» з навчальної дисципліни “Стратегічні комунікації” та був залучений до українсько-американських штабних навчань із залученням військ “Репід Трайдент — 2019” з метою розроблення сценаріїв зі стратегічних комунікацій у групі нарощування оперативної обстановки та тактичній групі цивільно-військового співробітництва. Окрім цього, плануємо проведення першої Міжнародної науково-практичної конференції “Стратегічні комунікації у сфері забезпечення національної безпеки та оборони: проблеми, досвід, перспективи” із залученням провідних вчених держав-членів НАТО.

— Які напрямки наукової діяльності Центру?

— Центр є головним виконавцем науково-дослідної роботи “Розвиток теоретичних основ удосконалення системи стратегічних комунікацій у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України”. Також науковці Центру активно висвітлюють здобутки у наукових виданнях, зокрема включених до міжнародної наукометричної бази даних Scopus. У Центрі готують ад’юнктів і докторантів з питань розбудови складових системи стратегічних комунікацій у секторі безпеки та оборони України. Триває робота над монографією “Ситуаційні центри як механізм ефективних стратегічних комунікацій”. Окрему увагу хочу приділити розробленому фахівцями центру термінологічному довіднику НАТО зі стратегічних комунікацій, заснованому науково-публіцистичному виданню STRATCOM, навчальному посібнику «Основи стратегічних комунікацій у сфері забезпечення національної безпеки та оборони». Також запрошую всіх охочих до ознайомлення з бібліотекою Центру на сайті http://stratcom.nuou.org.ua/.

— В Україні постійно зростають гібридні загрози та зростає дезінформація, чи проводить ваш Центр навчання військовослужбовців стосовно цих питань?

— Так, звісно, ці питання входять до модулів підготовки на кожному рівні військової освіти. Ми активно співпрацюємо з Європейським командуванням ЗС США й уже провели Орієнтаційний курс з питань проведення оцінювання інформаційного внутрішнього та зовнішнього середовища держави. Під час якого учасників заходу ознайомили з правилами оцінювання інформаційного середовища з допомогою даних з відкритих джерел, аналітичними інструментами, які використовують для роботи в соцмережах. Окрім цього, в Центрі відкрито доступ до комп’ютерної програми SEMANTRUM, що дає змогу моніторити інформпростір та, відповідно, навчати слухачів реагування на дезінформацію, уміти якісно робити системний аналіз, оцінювання й прогнозування загроз. Також ми готуємо військовослужбовців, які відбувають для виконання завдань операції Об’єднаних сил за напрямком стратегічних комунікацій. Ми й надалі докладатимемо максимум зусиль для вдосконалення підготовки захисників України.

— Пані Ольго, ви є першою жінкою в історії України, яка здобула оперативно-стратегічний рівень освіти та ще й з відзнакою. Скажіть, як плануєте використати здобуті знання?

— У Національному університеті оборони України створено всі можливості для здобуття військової освіти жінками на рівні з чоловіками. Як реалізувати ці можливості, залежить від конкретної особистості.

У самій назві стратегічні комунікації закладено стратегічний рівень підходів до організації ефективних комунікацій. Питання стратегічного лідерства, міжнародного безпекового середовища та національної безпеки України, які ми вивчали, на мою думку, дуже важливі для подальшої розбудови системи стратегічних комунікацій держави. І я докладатиму всіх зусиль, щоб здобуті знання принесли користь країні.

Show More
StratCom NDU